Pazartesi , Nisan 15 2024
Anasayfa / Bilgilendirme / Facebook Paylaşımlarında Konu Resmi Çıkmıyorsa

Facebook Paylaşımlarında Konu Resmi Çıkmıyorsa

Facebook’ta paylaşım yaparken, sitelerin en çok sorun yaşadığı konulardan bir tanesi, yazılan içerikte bulunan görselin paylaşımda çıkmamasıdır. Link paylaşımı yapıldığı zaman ana sayfada bulunan resimler ya da siteyi oluşturan görseller çıkabilmektedir.

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, bu sorunu ortadan kaldırabilmek için, daha doğrusu bir içeriğe eklenen görseli tanıyabilmek için kendisine özel bir kod geliştirmiştir. Meta tagları arasında olması gereken bu kod, ilgili içeriğe eklendiğinde, istenilen resmin Facebook paylaşımlarında çıkması sağlanmaktadır. Şimdi isterseniz bu kodu sizlerle paylaşarak nasıl yapılması gerektiğine dair detaylı bir açıklama yapalım.

[code language=”css”] <meta property=”og:image” content=”Buraya Paylaşılması İstenen Resim Adresi Gelecek” />
[/code]

Yukarıdaki kodu yazmış olduğunuz içeriğin meta tagları arasına ekledikten sonra, içerik içerisinde bulunan ve paylaşım yaptığınızda görünmesini istediğiniz resmin linkini açıklaması yapılan yere ekleyiniz. Ekleme işlemi tamamlandıktan sonra hemen bir deneme yapabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken bir konu bulunmaktadır. Facebook cacheleme yaptığı için paylaşımda yine eski resimler görülebilir. Bu sorunun düzelip düzelmediğini öğrenebilmek için, Facebook’un sunmuş olduğu bir devoloper alanı vardır. Bu alanda bazı işlemlerin yapılması gerekir.

Bu arada unutmadan ekleyeyim. Sadece resim linki değil aynı zamanda Facebook’ta çıkacak paylaşımın başlığını, açıklamasını ve aynı zamanda içerik linkini de ayarlayabilirsiniz. Aşağıdaki kodda bulunan açıklamalara doğru bir şekilde doldurmanız yeterli olacaktır. Benim tavsiyem bu şekilde kullanmanızdır.

[code language=”css”] <meta property=”og:title” content=”Facebook’ta Paylaşılacak Başlık” />
<meta property=”og:description” content=”Facebook’ta paylaşılacak açıklama” />
<meta property=”og:url” content=”İçerik Linki” />
<meta property=”og:image” content=”Başlıkta çıkmasını istediğiniz resim linki” />
[/code]

Facebook Paylaşımlarında Resim Kontrolü

Makalenizin header alanında yukarıda anlatmış olduğum çalışmayı yaptıktan sonra bunun kontrolünü yapabilmek için Facebook’un sunmuş olduğu tool üzerinden debug işlemi yapmanız gerekmektedir. Burada iki yabancı tabir kullanmış olabilirim ancak kontrol yapmak oldukça basittir. https://developers.facebook.com/tools/debug/ adresine giriş yapınız. Ardından size sunulmuş alana linkinizi giriniz. Alt kısımda bulunan “Debug” butonuna basınız. Bu işlemi yaptığınızda, Facebook’un sitenizi nasıl gördüğünün kodları çıkacaktır karşınıza.

Debug işlemi gerçekleştikten sonra “Fetch new scrape informatin” butonuna basınız. Eğer yaptığınız işlemler doğru ise en alt kısımda paylaşılacak olan resmin sizin paylaşılmasını istediğiniz resim olduğunu göreceksiniz.

Facebook Paylaşımlarında Konu Resmi Çıkmayanlara Bir Örnekle Anlatım

Dilerseniz bu konuyu bir örnekle anlatayım. Ben Neticaret’de makaleler yazıyorum. Yeni yazmış olduğum bir makaleye yukarıda bahsetmiş olduğum kodları girmeden paylaşım yapıyorum. Rastgele resimler alıyorum. Hiç bir değişiklik yapmadan bu sayfayı debug işleminden geçiriyorum. Karşıma çıkan sonuçları aşağıda bulunan resimden görebilirsiniz. Facebook bana bazı hatalar veriyor. Verilen hataları aşağıya ekliyorum.

 

Gördüğünüz gibi url, tittle, description ve image alanlarının olmadığını ve bu sebeple rastgele resimler ve diğer bilgilerin alınacağını bana söylüyor. Şimdi ise aşağıdaki kodları ilgili makalemin header alanına ekliyorum. İlgili işlemleri yaptıktan sonra “Debug” yaparak ve ardından “Fetch new scrape informatin” butonuna basıyorum. Paylaşımda yapılan değişikliğin ve resmin nasıl paylaşılacağının görseli aşağıdaki resimde mevcuttur.

[code language=”css”] <meta property=”og:title” content=”Google Plus Firma Hesabının Faydaları” />
<meta property=”og:description” content=”Google plus firma hesabı açarak sitenizin SEO’suna katkıda bulunabilirsiniz.” />
<meta property=”og:url” content=”http://www.neticaret.com.tr/google-plus-firma-hesabi-ile-trafik-arttirmak” />
<meta property=”og:image” content=”http://www.neticaret.com.tr/resimler/google-plus-resmi.png” />
[/code]

 

Facebook paylaşımlarında konu resmi çıkmıyorsa konu başlıklı makalemde sizlerle paylaşabileceğim bilgiler bunlardır. Yukarıda manuel bir şekilde anlatım yapılmıştır. Kullanmış olduğunuz yazılım diline göre ilgili kodları, sitenize her içerik girdiğinizde otomatik olarak eklenmesini sağlayabilirsiniz.

About webbocugu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir