Pazar , Aralık 10 2023
Anasayfa / Mssql / “Saving Changes Not Permitted” Hatası

“Saving Changes Not Permitted” Hatası

Bu yazıda Microsoft Sql Server Kullanıcılarının sık sık karşılaştığı bir hatanın çözümünden bahsedeceğim. Sql Server 2005 kullanırken pek alışık olmadığım bir durum Sql Server da bilmediğim anlarda çoğu zaman canımı sıkmıştı.Hatta öyle ki,tam çözüme kavuşacağımı düşündüğüm bir anda derin bir hayal kırıklığı yaşamıştım.

 

screenshot_1

Resimde olduğu gibi verilerimizi girdikten sonra tablomuzu kaydedelim.Kayıt işleminden sonra her hangi bir tablomuzun tipini değiştirmek istediğimizde yada tablo elemanının adını değiştirmek istediğimizde aşağıdaki gibi bir hata ile karşılaşacaksınızdır.

Saving changes is not permitted. The changes you have made require the following tables to be dropped and re-created. You have either made changes to a table that can’t be re-created or enabled the option Prevent saving changes that require the table to be re-created.

 

Buradaki Sorun Tabloda Bir değişiklik yapmak istediğimizde Management Studio’nun buna izin vermeyip tabloyu yeniden oluşturmamızı istemesidir.Aslında Çözüm yolu çok basit, aşağıdaki adımları izleyerek bu sorunun üstesinden gelmiş oluyoruz.

Tools menüsüne girip Option seçeneğine oradan da Designers‘a geçip Table and Database Designersseçeneğini seçiyoruz. Burada işaretli olan  Prevent saving changes that require table re-creation checkbox’ın işaretini kaldırırsak bu hata ile bir daha karşılaşmamız oluruz.
Bu işlem sonrasında SQL Server 2008 Managament Studio ortamında oluşturmuş olduğumuz tablolar üzerinde istediğimiz değişiklikleri yapabiliyor olacağız.

About webbocugu

Check Also

Could not load file or assembly Microsoft.SqlServer.management.sdk.sfc version 11.0.0.0 Hatası Çözümü

Could not load file or assembly Microsoft.SqlServer.management.sdk.sfc version 11.0.0.0 Hatası Çözümü Bir öğrencimin Visual Studio …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir