Salı , Haziran 25 2024
Anasayfa / Genel / Zaman-Mekan ve Freelancer Üzerine

Zaman-Mekan ve Freelancer Üzerine

Merhaba bu yazı çok hoşuma gitti bu sebepten dolayı paylaşmak istedim

Freelancer dans eder, serbest hareketlerle ve özgürce. Zamanda ve mekanda salınır. Onu bağlayan tek şey müziğin ritmidir. Ruhunu “nerede” ve “ne zaman” sorularını unutmuşçasına bırakır, içinden gelen doğrudan hareketlerin verdiği özgürlükle zaten ritmi birebir tutturur. Evet… Belki garip gelebilir bu duyduklarınız. Ama freelance çalışan bir kişinin dans edercesine bir iş hayatı vardır. Dans etmek hareket halinde olmaktır, hareketleri müzik geldikçe ve değiştikçe şekillendirmektir. Dans etmek canlı olmak, hayata doğrudan katılmak, yaşadığını anlamaktır. Yorgunluk da buna eşlik eder. İşte freelance çalışan birisi tıpkı dans eder gibi hayata doğrudan katılır, hayatın akışı içinde özgürce hareket edebilir. Giderek mekanikleşen ve kişiyi sınırlandırıp ele geçiren bir çağda, böylesine çalışabilmek her şeyden önce psikoloji ile dosttur. Psikolojimiz ile iyi geçinen bir iş yaşamı, köle efendi diyalektiğinin kökten çözümüdür.

Freelancer yaşadığını hisseder. Belirlenmiş çalışma saatlerindeki belirlenmiş kısa molalarda çekmez mevsimin havasını içine. Onun için zaman ve mekan kavramları joker yapboz parçalarından farksızdır. İstediği yerde ve istediği biçimde, istediği saatte ve istediği aralıklarla çalışabilme yetisini elinde bulundurur. Saç havlusu başındayken kanepesinde harikalar yaratabilir. Parkta bir ağacın altında hem karga fobisini yenip hem de işini tamamlayabilir. İşinin ne kadar değerli olduğunu unutmamak adına kendisine arada yalancı kötü iş ortamları bile hazırlayabilir. Düşünün, kötü şartları kendisine hazırlayacak gücü bile elinde bulundurur. Bir işi kabul edip etmemek, hangi sürede bitireceğini belirlemek freelancerın karar vereceği konulardandır. Çalışılacak iş için çoğu kişinin göremediği nokta, freelancerın hangi kategoride olursa olsun hayal gücü ve bağlayıcı özelliklerinin her şeye değer olduğudur. Tıpkı kendisinin mekanikleşmiş çağ içinde canlı kalabilmesi gibi, ortaya çıkardığı işlerden de bu canlılık hemen fark edilir. Bir yere bağlı olarak çalışan ve her gün aynı saatte gidip gelen kişiler, aynı şeyi sürekli olarak tekrar ettiklerinden giderek hayal gücü yeteneklerini bastırır.Tek tipleşen ve robotlaştırılan çalışanların tersine, freelacerlar ocakta pişen reçelin kokusuyla çalışabilirler. Böylece teslim aldığınız projede reçelin tadını mutlaka alırsınız.

Dar ve keskin sınırlarla çizilmiş bir alana freelancer hapsedilemez. O, yıkar duvarları, atlar sınırları. Alice Harikalar Diyarı’ndaki Alice’tir çünkü o. Tıpkı onun gibi kapıları açar, gerekirse kırar ve sonuçta kapıdan geçmeyi başarır. Söylemiş miydim? Zaman ve mekan freelancerın elindeki joker yapboz parçalarıdır. Söylemişsem de olsun. Söyledikçe güzel hissettiriyor ve eminim duydukça da öyledir. Bu durum hem freelancerın kişisel hayatı için hem de kişisel hayatında doyuma ulaşabilmiş bir kişinin ortaya çıkaracağı işin farkı için oldukça olumlu bir durumdur. Kültürel pek çok aktiviteye gidemeyen, çalışırken müziğin sesini açamayan, istediği yerde istediği saatte çalışamayan, çalıştığı saatler içinde aklı yapamadıklarına takılı kalan bir kişinin ortaya çıkardığı iş ölüdür. Yahut tüm duygularına ket vurup işine odaklanan ve oldukça kaliteli bir iş çıkaran tam zamanlı çalışanın, bu defa da kendisi ölüdür. Mutlaka bir yerlerde kaybedilir.

Robotlar dans edemez, serbestçe ve özgürce. Zamanda ve mekanda salınamaz. Çağımızda zamanı elinden alınmış ve mekanı sabitleştirilmiş bir kişiye adeta yaşayamadığı saatlerdeki yaşayamayacağı aktiviteler için karşılık ödenir. “İşe gitmek için araba almak için işe gitmek” tam da gerçekleşen acı ama gerçek durumdur. Freelancer ise ona sunulan zaman ve mekan özgürlüğü ile yaşayabileceği tüm aktiviteleri ve çalışacağı zamanları istediği gibi planlayabilir. Tek sorun, mekanikleşmiş yaşamın sağladığı bazı güvenceler freelancerlar için geçersizdir. Mevcut sistemin freelance olarak çalışanlara destek olup haklarını korumaması aslında ne kadar mekanik olduğunun başlıca kanıtıdır. Oysa emek her yerde emektir. Bu yüzden zamandan ve mekandan bağımsız freelancerlar, ruhları dans eden özgür savaşçılardır!

 

 

ALINTIDIR . Orjinalli için Tıklayınız

About webbocugu

Check Also

bilgisayardaki interneti wifi yapma

Linkteki programla ücretsiz olarak mevcut kablolu internet bağlantısını veya ikinci bir kablosuz network adaptöründen aldığınız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir